Yazılar

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Biz kadınlar için saç görünümü önemlidir. Bazen saatlerimizi kuaförde harcar, saçlarımızı renkten renge, şekilden şekle sokarız. Nevar ki, motosiklet işin içindeyse, kafamızda kask olmadan kullanmamız hem güvenliğimiz açısından tehlikelidir hem de yasal değildir. Bunun yanısıra sırf saçlarımız bozulmasın diye ebadı büyük kask takmak, olası bir kaza anında kaskın başımızdan fırlaması ile sonuçlanabilir. Saçımızı daha az bozar diye, piyasada kask adı altında satlan şapkalar (tas tipi kasklar diyelim) da hem güvenlik açısından bir fayda sağlamayacaktır, hem de saçları daha iyi göstermeyecek veya korumayacaktır.

Saçlar söz konusu olduğunda, özellikle uzun saçlarımız varsa ve motosiklet yolculuğu yapıyorsak, bir çoğumuzun deneyimle öğrendiği bir sorun karşımıza çıkmaktadır. Rüzgar ve kaskın arkasında oluşan türbülans sebebiyle saçlar mutlaka birbirine girecek ve keçe kıvamını alacaktır. Çözmek için ise en iyi olasılıkla saatlerce taramak gerekir. Aslında bunun olacağını önceden bilerek çok basit bir çözüm olarak saçı at kuyuğu şeklinde bağlamak tarama süresini kısaltacaksa da sonucu etkilemeyecektir. Bu yüzden uzun saçlıysak mutlaka saçlarımızı örmemiz gerekmektedir.

Yine ister kısa isterse uzun saçlı olalım yolculuğumuz uzun da kısa da olsa saçlarımız kask içerisinde kalma sebepli hem yapışacak, saçın dışarda kalan kısmı ise örülü bile olsa kirlenecektir. Ayrıca saçımız olur da yağlı ise, bu yağ kaskın iç yüzeyine bulaşacak, bir sonraki kaskı giyişimizde saçımız temiz bile olsa önceden bulaşmış yağlar sebebiyle saçımızın yağlanması veya kokmasına yol açacaktır.

Saçımıza takacağımız pamuklu bandana, başörtüsü, yemeni gibi her türlü normal yaşam için üretilmiş kumaş bir dereceye kadar bu problemi çözse de, üretildikleri malzeme sebebiyle, kafamızı terletebilecek, teri tutma eğiliminde olacak, esnek olmayacak, rüzgar koruması sağlamayacak ve özellikle alnımızda ve dikişlerin denk geldiği yerlerde derin kat izleri oluşmasına sebebiyet verecektir.

Balaklava kulanmak bu problemi yüksek oranda çözmektedir. Ancak balaklavaların sadece tek bir şekilde giyilebilmesi mümkündür. Buff adındaki bir firma 1992 senesinde kurularak, esnek, rüzgara karşı koruma sağlayan, nefes alan, mikrofiberden ve tüp şeklinde, dikişsiz olarak bir ürünü bizle tanıştırdı. Farklı şekillerde kulanıma sahip olan bu ürünün bugün, motosiklet ve outdoormağazalarında birçok farklı marka ve fiyattan, farklı desenlerde bulabilmemiz mümkün. Adı ise her kağıt peçeteye Selpak dediğimiz gibi Buff olarak yer etti.

Bufflar bugün yazlık, kışlık rüzgar korumalı, termal vb gibi daha birçok farklı amaçlara yönelik olarak bulunabilmekteler. Kullanım açısındansa onlarca şekle girebilme yetisine sahip olmaları çok büyük bir artıdır. Temelde bizim ihtiyacımız, kaskımızı terden, boynumuzu rüzgardan ve saçımızı her ikisinden korumanın yanısıra şık görünmek olduğu için kaskımızın içine buff giymemiz faydalı olacaktır. Bonus olarak, kaskı ve buffı kafamızdan çıkartınca buff’ı toka, bandana veya saç bandı olarak kullanabilmek de oldukça hoştur.

Peki saçımızı, boynumuzu dışarıdan görünmeyecek şekilde hapsedip, kafamıza da kask takınca hala kadın gibi görünmek istiyorsak ne yapabiliriz? Bunun için kaskımızı, montumuzu illa pembe renkli veya çiçek desenli seçmemize gerek yok. Bu renk ve desenleri sevmek ayrı bir konu ancak sevmeyen veya tercih etmeyen birçok kadının varlığı da yadsınamaz. Yurt dışında bulabileceğiniz kask için üretilmiş, dışarıdan kaskınıza vantuz veya çift taraflı bant ile yapıştırabileceğiniz at kuyruğu saçlar ilginç bir moda olarak karşımıza çıkmakta. “helmet ponytail” veya “helmet pigtail” şeklinde internetten bulabileceğiniz bu saçlar çeşitli uzunluk, şekil ve renlerde karçımıza çıkmakta. Yine de bu tip bir aksesuarı kaskımıza takacaksak, aerodinamiyi etkileyeceğini, kendi saçımız gibi karışacağını, yüksek süratlerde uçlardan başlayarak kopup deforme olacağını bilmemiz faydalı olacaktır.

Gelelim en çok merak edilen sorulardan biri olan kask giymek saç döker mi? Sorusuna. Saç uzmanlarına göre saçın sürekli çekilmesi saç dökülmesine sebep olabilir, ayrıca saça terleme, havasız kalma, toz gibi sebeplerle yerleşebilen bakteriler de saç derisi sağlığını ve saç büyümesini olumsuz yönde etkilemektedir. Yine uzmanlara göre motosiklet kullanıcılarının bu iki sorundan kurtulabilmesi mümkündür. Yöntemlerden biri askı giyme şeklini, kafaya oturttuktan sonra gevşetip tekrar oturtmak suretiyle saçların çekilmediğinden emin olmayı önermektedirler. Tabii ki bu yöntem bakteri oluşumuna engel olmayacaktır. Buff kullanımı hem çekilme hem de bakteri oluşumuna getirilmiş en kesin çözümdür. Yani özetle kask giymek saçı dökmez, kaskı giyiş şekli veya buff kullanmamak, uzun vadede dökebilir.

İster uzun isterse kısa saçlı olalım, asla saçımız bozulmasın, dökülmesin diye kasksız motosiklete binmeyelim. Hiçbir saç görünümü kafamızdan değerli olamaz.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Motosiklet, Kask ve Saçlar," in Kadın ve Motosiklet, Mart 15, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=82, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Motosiklet, Kask ve Saçlar