Yazılar ↑

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Baharın gelmesi çiçeklerin açıp kuşların cıvıldamasının yanı sıra, birçok 2 teker sevdalısının da kış uykusundan motorlarını uyandırması anlamına geliyor. Çok güzel artık hasret bitiyor diye düşünsek de… Bahar aslında bir çok tehlikeyle beraber gelmekte.

Nasıl yani? Ne tehlikesi? Yollar kurudu işte neden bahsediyorsun?

Diyebilirsiniz tabii… ancak bahsedeceğim tehlikeler ıslak yol ve soğuk hava gibi aslında hiç de tehlikesi olmayan şeyler değil. Dilerseniz madde madde açıklayayım:

1. Motosikletimiz kış uykusundan uyanıyor:

Bütün bir kış kapalı garajınızda mışıl mışıl uyuyan motosikletinizi acaba hiç yerinden hareket ettirdiniz mi? Hayır mı? O halde mutlaka ilk hedefiniz bir lastikçi olmalı, tabii önce en yakın benzinciye uğrayıp lastiklerinize hava bastıktan sonra. Neden mi? Çünkü sabit noktada zemine temas eden lastikler özellikle de kışın havanın derecelerinin aşırı değişimi nedeniyle basınçlarını kaybedecektir. Eğer motosiklet hiç hareket etmemiş ve bütün kış sabit durmuşsa, lastiğinizin yanal telleri motosikletinizin ağırlığına da bağlı olarak zarar görmüş olabilir. Motosikletiniz ne kadar hafifse bu olasılık o kadar düşük olacak ancak yine de asla sıfır olmayacaktır. Bir motosiklet lastikçisine giderek kontrol ettirmeniz güvenliğinizi artıracaktır.

2. Şehir yeşilleniyor

Bütün kış nasılsa yağmur var diye aşırı bir bakım ihtiyacı göstermeyen belediye bakımına muhtaç yeşil alanlar artık çok sulama ve bakım isteyecek. Su aslında bize zararı olan bir element değil ancak sulanan çimler, bitki suları, ağaç sulamalarından suya karışacak toprak, yola akabilecek olan suların özellikle de yol kenarlarında kaygan olmasını sağlayabilir. Motosikletin de otomobiller gibi bir taşıt olduğunu unutmayıp, özellikle bahar aylarında emniyet şeridi, yol banketi gibi alanlardan uzak durup daha çok kendi şeridimizde sürmeye çalışırsak bu sulama hadisesi bizlere çok da zarar vermeyecektir.

3. Şehir temizleniyor

Hani milletçe vazgeçemediğimiz o bahar temizliği vardır ya. Aslında motosikletler için oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir. Nasıl mı? Bakkal amcamız tüm kış bakalının önünde biriken tozlu kaldırımı yıkayacaktır. Toz ve su karışınca kayganlık kaçınılmazmış gibi bazı esnaflar suyun yeterli olmayacağını düşünüp işin içine deterjan da katabilir. Çevrede (çoğu belediyece yasaklanmış da olsa) özellikle mahalle aralarında yine halılar yıkanacaktır. Bir de toz kalkmasın diye dükkanının önündeki yolu (kaldırımı değil yolu) sulayan amcalar, teyzeler de görülecektir. Özellikle inşaatlar olan bölgede ise bu durum o sokağa hiç girmemek en doğrusu olabilir.

Peki bu kayganlık farkedilebilir mi? Tabii ki kolayca farkedilebilir. Tek yapmamız gereken herhangi bir sokağa girerken veya o sokakta ilerlerken çevreden bilgi toplamayı daha dikkatli yapmamız gerekli. Sadece önümüze bakmak zaten bırakın bu ayları 4 mevsim bize fayda sağlamayacaktır.

4. Her yere bahar aynı anda gelmez

Özellikle havaların ısınmasını fırsat bilip biraz şehir dışına çıkmayı hepimiz çok severiz. Nevar ki, özellikle rakım arttıkça hava şartları aynı olmayacaktır. Özellikle yüksek kesimlerde gizli buzlanma, eriyen kar suları gibi tehlikeler hala mevcut. Bunun için yine gözlem ve bilgi toplama, sürüşümüzü buna göre ayarlamak çok çok önemlidir. Yol kenarında kar hala varsa yol üzerinde özellikle de gölge alanlarda hala kaygan zeminler olabilir.

5. Tatlı su motorcuları da kış uykusundan uyanıyor

Ekim Kasım ayları gibi motosikletini garaja kaldırmış ve o zamandan bu zamana soğuk, yağmur vb sebebiyle dokunmamış kimselere ‘tatlı su motorcusu’ diye biraz da esprili şekilde takılmak her motosiklet grubunda vardır. Siz de tatlı su motorcusu iseniz yaklaşık 5 aydır motosiklete hiç binmediğinizi hatırlamanız önemlidir. Baharda motosikletinizi garajdan çıkarırken 5 ay önce bırakmış olduğunuz deneyim ve beceri özellikle de çok eski bir sürücü değilseniz aynen devam etmeyebilir. Bu durum çok ciddi bir risk olabilir. Yapılması gereken ise ya bir eğitmenden 1 günlük bir kapalı alan eğitimi alıp üzerinizdeki pası bir günde atmaktır, veya birkaç hafta oldukça temkinli kullanmak akıllıca olabilir. Eğer acemilik evresindeyseniz, temkinli kullanmak süresi bundan çok daha uzun, belki de tüm sezon sürebilir, bu sebeple bir günde bir eğitmenle çalışmak çok ciddi zaman kazandıracaktır.

6. Diğer motosikletler de kış uykusundan uyanıyor

Baharın gelmesiyle çok fazla iki teker sevdalısı yollara motosikletiyle çıkmaya başlamakta. Bu da haftasonları, sürüş rotalarının dolmasından tutun, birçok acemi sürücünün de yollara çıkması anlamına geliyor. Diğer motosikletler ilk 5 madde kadar tehlike içermese de tüm kış garajda bekleyip baharda yola çıkanlar, yayından fırlamış ok misali fevri olabilirler, kazalara rastlayabiliriz. Yine dikkatli sürüş, diğer sürücülere saygı ve en önemisi hırslardan arınıp keyifle sürmek önceliğimiz olursa, çevremiz ne kadar risk de dolu olsa biz güvenle sürebiliriz.

Bir konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum: Dikkatli sürmek demek, yavaş, fıtı fıtı, sağdan sağdan sürmek anlamına gelmez. Dikkatli sürmek, yasaların izin verdiği hız limitleri içerisinde, çevreyi ve yolu gözlemleyerek, yorumlayarak sürüşü buna uygun hale getirme işidir.

Dikkatli ve güvenli sürmeniz dileğiyle…

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Eyvah! Bahar Geldi," in Kadın ve Motosiklet, Mart 6, 2017, http://kadinvemotosiklet.com/?p=503, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Eyvah! Bahar Geldi