Yazılar

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bu yazıda sizlere motosiklet sürüşünüzden tutun da bilinçli sürücüler olabilmenize yol gösterecek birkaç kitaptan bahsetmek istiyorum. “Ya… motosiklet sürmeyi kitaptan mı öğreneceğiz?” diye soranlar olacaktır. Hiç de fena fikir olmayabilir. 365 günün 365 günü de motosiklet üzerinde geçirmek istemenize rağmen hava şartları veya bilimum sebeplerle bunu yapamıyorsanız, bu alandaki kitapları okumak için bolca fırsatınız var demektir.

1- Motosiklet Yol Sanatı

Motosiklet yol sanatı, motosiklet sürmeye henüz başlamadan önce bile. alınıp okunabilecek bir kitap. Kitap sadece motosiklet sürücülerine değil tüm sürücülere daha iyi bir sürücü olmak konusunda yol gösteriyor. Kitapta motosikletin kullanım teknikleri yerine yolda sürücünün davranışları ne olmalı konusu hakim. İlk ve en önemli bölümü ise motosikletten neredeyse hiç bahsetmemekte, tamamen “daha iyi bir sürücü olmak” üzerine yoğunlaşmakta. Devam eden bölümler ise motosiklet sürüşünü planlama konusunda detaylar vermekte.

Özellikle motosiklet eğitmenlerinin mutlaka okunması gerekli kitap olarak önerdiği bu kitabın, tüm motosiklet sürücülerinin temel kitabı olması gerekir demek çok da yanlış olmaz. Muazzam bir temel bilgi kaynağı olan bu kitaba sahip olmak için http://shop.ommriders.com/?product=motosiklet-yol-sanati linkini ziyaret etmeniz yeterli.

2 – Bileği Bükmek

Motosikleti iyi sürdüğünü düşünenler’e yönelik sürüş teknikleri içeren bir kitap dense de, temel hakimiyet’in kavranması sonrasında motosiklet sürüş tekniklerine uygulandığında çok ciddi değişimler yaratabilecek konular içeren bir kitap. Örneğin; ön fren kullanımının kazaya mahal verdiğinin düşünenlere aslında hiç de öyle olmadığını anlatan? Neden kontra tekniği kullanıldığını sebebiyle ve gerçek hikayelerle pekiştiren bir kitap. California Superbike School’un kurucusu Keith Code’un yazmış olduğu bu kitabı http://www.dmyayincilik.com/BILEGI-BUKMEK-2-KEITH-CODE,PR-20.html linkini ziyaret ederek temin edebilirsiniz.

3 – Tam Hakimiyet

Yine motosiklet sürüşünde hakimiyet aşamasından biraz daha ileride olan kişilere yönelik kendini geliştirme kitaplarından biri. Kitabın hedefi yüksek performans sürüşünde motosiklete doğru şekilde hakim olabilmek de olsa her tip motosiklet kullanıcısının faydalanabileceği çok değerli bilgiler içermekte. Kitap motosikletin teknik altyapısından girip, sürücünün psikolojik olarak hazırlığına, sürüş sırasında sürücünün vücudu ile motosikletin uyumlu çalışmasının altında yatan dinamiklere detaylı ve anlaşılması kolay bir dille değiniyor.

Lee Parks’ın İleri Sürüş Kliniği’nin kanıtlanmış tekniklerine dayanan bu kitaba http://shop.ommriders.com/?product=83 linkini ziyaret ederek sahip olabilirsiniz.

4 – Motosiklet El Kitabı

Çok değerli eğitmen Rahmi Barutçu tarafından kaleme alınmış, Türkiye Turing ve Otomobil kurumu tarafından organize edilen “10.000 moto-kurye eğitim projesi” kapsamında hazırlanmış olan tamamen ücretsiz bir motosiklet genel bilgiler kitabıdır. Kitabın başında motosikleti tanıtarak başlar ve sonrasında güvenli sürüşe yönelik olmazsa olmazlardan bahseder. Bu alanda ekipmanlardan konumlanmaya birçok konuya genel olarak değinir.

Motosiklete yeni başlayacakların özellikle merak ettiği birçok konuda meraklarını giderebilecek bu kitaba http://www.turing.org.tr/motosiklet-el-kitabi/ linkinden ulaşabilirsiniz. Bu link içerisinden kitabın PDF’ini de indirerek hemen okumaya başlayabilirsiniz

Elbette ki motosiklet konusunda yazılmış onlarca, hatta farklı dillerde yüzlerce kitap bulmak mümkün, bu kitaplar arasında motosiklet tarihçesinden, gezi yazılarına, sürüş tekniklerinden püf noktalara kadar değinen çokça farklı tarz da mevcut. Ancak ben burada sadece motosiklet sürüşüne katkıda bulunacak, en temel hatta, her motosiklet kullanıcısının başucunda bulunması gereken olmazsa olmaz birkaç kitaba değindim. Bolca okumanız ve her seferinde daha da iyi sürüşler gerçekleştirmeniz dileğiyle

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Daha iyi sürücü olabilmek için OKUMAK," in Kadın ve Motosiklet, Şubat 9, 2017, http://kadinvemotosiklet.com/?p=487, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Daha iyi sürücü olabilmek için OKUMAK