Çeviriler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Trafik kazalarında, hızlı giden araç yandan gelen daha yavaş bir araca çarptığında, hızlı giden araçların sürücüleri genelde sağdan veya soldan gelmekte olan aracı görmediklerine yemin ederler.

Aslında yalan söylememektedirler. Gerçekten, güpegündüz olmasına rağmen  yandan gelen aracı görmemişlerdir. Sürücü tarafında oluşan bu olay “Hareket Kaynaklı Körlük” olarak bilinmektedir. İnanılmaz ama gerçektir, ve kesinlikle korkutucudur. Askeri pilotlara eğitimlerinde hareket kaynaklı körlük öğretilir, çünkü yüksek hızlarda daha hızlı oluşmaktadır; hatta öyle ki, özellikle hızlı araç sürücüleri için de geçerlidir. Yani eğer herhangi bir araç sürücüsü iseniz, lütfen dikkatli okuyunuz.

Havalandıklarında, pilotlara bakışlarını değişimli olarak ufku taramak ve gösterge panellerini taramak arasında paylaşmaları gerektiği öğretilir, asla tek bir obje üzerine birkaç saniyeden fazla odaklanmamalıdırlar. Pilotlara sürekli kafalarını çevirmeleri ve gözlerini hareket ettirmeleri öğretilir. Çünkü eğer kendiniz hareket halindeyken bakışlarınızı tek bir obje üzerine yeterince uzun süre odaklanırsanız, periferik bakışınız kör hale gelir. Bu sebeple hareket kaynaklı körlük denmektedir. Savaş pilotları açısından, havada hayatta kalmak için bu tek yöntemdir; sadece hava savaşında değil, barış zamanında da havada çarpışmalara yol açabilir.

30 yıl öncesine dek, bu “kafa çevrilir, gözler hareket eder” tekniği gökyüzünde çevredeki diğer hava taşıtlarını farkedebilmenin tek yoluydu. Bu günlerde, uçaklarda radar sistemleri var ama eski teknik hala geçerliliğini korumakta.

Yanda siyah arkaplan üzerinde dönen mavi artılar göreceksiniz. Ortada yanıp sönen yeşil bir nokta ve etrafında 3 adet sabit sarı nokta bulunmakta. Eğer bakışınızı ortadaki yeşil nokta üzerinde birkaç saniyeden fazla sabitlerseniz, sarı noktalar ya tek bir tanesi veya ikisi veya üçü birden rastgele olarak yok olacak. Gerçekte sarı noktalar her zaman oradalar. Sarı noktaları bir süre izleyerek bir yere gitmediklerinden emin olabilirsiniz!

http://www.michaelbach.de/ot/mot-mib/ linkine tıklayarak uygun düğmeleri kullanıp aynı görselin bu kez arkaplan rengini veya dönüş hızını değiştirebilirsiniz.

Özetle, eğer otoyolda hızlı sürüyorsanız ve bakışınızı önünüzdeki yola sabitlemişseniz, yan taraftan yaklaşan gelecek bir otomobili, bir scooterı, bir buggyyi, bir bisikleti, bir bufaloyu veya bir insanı bile görmeyeceksiniz. Şimdi resmi ters çevirin. Eğer bir yolu yürüyerek geçiyorsanız ve hızlı bir otomobilin yaklaştığını görüyorsanız. %90 olasılıkla sürücü sizi görmüyordur, çünkü periferik görüşü kör halde olabilir! Ve siz o kör noktada bulunabilirsiniz!!

Lütfen, bu yazıyı okuyanlar düzenli olarak araç kullanan kişilerle paylaşır ve yorumlarını eklerlerse bazı hayatları kurtarmaya vesile olabilirler.

Orijinal makale için: https://www.carwale.com/forums/28628-motion-induced-blindness-please-read-if-you-drive-regularly.html

29.06.2012 – Long-termer – Carwale

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Hareket Kaynaklı Körlük