Yazılar

“Boyum kısa…”, “Bu motosiklet bana yüksek…”, “Ya düşürürsem…”, “Ben bunu kullanamam ki…”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bu sözler genelde sele yüksekliği alışılandan yüksek olan bir motosikletle karşılaşıldığında, özellikle biz kadınlar tarafından sıkça söylenen sözlerdir. Peki gerçekten kısa boylu olmak biraz yüksek bir motosikleti kullanmaya engel midir? Kesinlikle hayır!

Bir motosikleti güvenli şekilde kullanabilmek için aranan şey, bir ayağın yere parmak ucunda basabilmesidir.

(Fotoğraf çekimi amaçlı olduğu için üzerimde sadece korumalı pantolon ve motosiklet botu var. Asla ekipmansız veya eksik ekipmanla motosiklet sürmem, sürülmesini de istemem)
– Bu motosikletin sele yüksekliği 85 cm, ben 164cm boyundayım. –

Yandaki videonun açıklamasında yazdığına göre; sürücü 163cm boyunda, bacak yüksekliği 71cmdir. Kullandığı motosiklet ise sele yüksekliği 91cm olan 1996 model bir Suzuki DR350SE’dir.

Gördüğünüz üzere kısa boylu olmak yüksek motosiklet kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Peki kullanabilmek için ne yapmak, hangi yolu izlemek gerekli?

Videoda oldukça basit görünse de gerçekte yüksek motosiklet kullanmak biraz kendine güven ile başlayan, belli teknikleri öğrenme ve deneyimle devam eden aşamalı bir süreç. İsterseniz bu süreci basamak basamak inceleyelim:

1 – Kendinize Güvenin

Motosiklet kullanmaya da biraz cesaret biraz da kendine güvenle başlamaz mıyız zaten. Kendinize güven bu süreçteki ilk ve en önemli noktadır. Eğer bunu sağlayamazsanız, sonraki aşamaları gerçekleştirseniz bile her an içinizde oluşabilecek bir korku, bir şüphe sizi başarıdan uzaklaştırabilir.

2- Eğitim alın

Günümüz şartlarında motosiklet kullanmaya başlamadan önce bile eğitim almak 10 sene öncesiyle bile kıyaslandığında çok fazla gereklilik göstermekte. Hele ki amaç yüksek bir motosikleti kullanmaksa, eğitim artık sadece başlangıçta değil, belirli periyodlarla tekrarlanarak alınması gereken bir zorunluluk

3- Küçük ve hafif bir motosikletle başlayın

Hayalinizdeki yüksek motosiklete biraz daha geç sahip olup ancak daha hakim şekilde kullanmak için önce küçük cc’li ve hafif bir motosikletle yapacağınız sürüş deneyimleri, hem aldığınız eğitimlerin pratiğini kolayca yapmanıza olanak sağlayacak hem de yüksek motora orala daha fazla hata affedeceği için düşme riskinizi oldukça azaltacaktır.

Bundan sonraki maddeler eğitimlerde öğreneceğiniz bazı teknikleri içermektedir. Daha önceden deneyiminiz yoksa, mutlaka bir sürüş eğitmeni gözetiminde ilk kez denemenizi öneririm.

Bu motosiklet Sym Wolf, 250cc, 24,6 beygir, 173kg ve sele yüksekliği 79cm. Deneyim kazanmak için oldukça uygun bir motosikletlerden biri.
4- Motosikletle beraber yürüyün

Motosikletin yanında yürüyerek motosikleti hareket ettirmek motosikletin kendi dengesini deneyimlemeniz için temel becerilerden biridir. Motosikletinizi dik konuma getirerek yan sehpasını kapatın. İlk önce gidon ve kuyruk kısmında sağlam bir yerden tutarak, sele kısmında vücudunuzdan da destek alarak denge kurabilirsiniz. Duran motosikletin dengesini çözdükten sonra bu pozisyonda ileri geri yavaş bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Ancak bu şekilde fren kullanamazsınız, dolayısıyla bu pozisyonda duramayacağınız için ileri yönde yürütme kısmı için gidonun her iki elciğini de tutmanız gerekmektedir. Motosikleti hareket ettirirken vitesteyse debriyajı çekebilirsiniz, boş vitese alırsanız daha kolay hareket edecektir.

5- Motosiklet dengeleri ve yönelimlerini öğrenin

Şu soruyu duyar gibiyim:

“Motosikletin yanında yürürken motosiklet ya diğer tarafa düşerse?”

Motosikletin dengesi ve onu nasıl kontrol edeceğiniz güvenli sürüş eğitimlerinde öğretilen en temel konulardan biridir. Bu konuya oldukça yüzeysel olarak değinmek gerekirse; öncelikle motosiklet hareket ettiği sürece ayakta kalmaya meyledecektir. Bu durumda düşmesi ancak durduğunda mümkündür diyebiliriz. Bir diğer ve çok önemli bir konu ise gidonu ne yöne çevirirseniz motosikletin gövdesi diğer yöne düşmeye meyledecektir. Kontra tekniğinin başlangıcı olan bu bilgiyle, yanında yürüdüğümüz motosikletin istediğimiz yöne düşmeye meyletmesini sağlamak oldukça kolaydır.

Motosikletin sol tarafında durarak ittiğinizde tam duracakken gidonu sağa çevirirseniz motosiklet sizin üzerinize düşmeye meyledecektir. Bu durumda yavaşça vücudunuza dayayarak dengesini sağlayabilirsiniz. Alçak bir motosikletle bunu yeterince deneyimledikten sonra yüksek bir motosikletle yapmaya alışmanız çok da zor olmayacaktır.

6- Duruş ve kalkışları önceden planlayın

Aslında ne tip motosiklet kullanırsanız kullanın, öngörü ve planlama trafikte veya uzun yolda farketmeksizin hayatta kalmanın temelini oluşturmaktadır. Dururken tekerinizin nerede duracağını ve ayağınızı nereye basavağınızı planlamanız gerekir. Hele ki yüksek motosikletler için bu kaçınılmaz bir şarttır. Ani bir durumda alçak ve hafif bir motosikleti düşürmeyebilirsiniz ancak yüksek motosiklet çok büyük olasılıkla düşebilir. Ayağınızı koyacağınız nokta yol üzerinde bir çukursa ayağınızın yere ulaşana dek olan mesafesi artacağından dengeler de değişecektir. Bazen motosikleti çok daha eğik bir açıyla durdurmanız gerekebilir. Hafif ve yüksekse belki büyük bir sıkıntı çıkarmaz ancak hem ağır hem yüksekse tutamama olasılığınız artacaktır.

Eğer motosiklet kaçınılmaz olarak düşecekse asla motosikleti düşmemesi için tutmaya çalışmayın! Düşünce kırılsa bile tamir edilir ancak size gelecek zararı ömrünüz boyunca tamir edemeyebilirsiniz.

Trafiği, çevrenizdeki hareketli ve hareketsiz herşeyi inceleyip, duruş, kalkış ve diğer tüm hareketlerinizi planlayarak yaptığınız sürece motosikletten git gide daha çok keyif alırsınız.

Durduğunuzda eğer park etmemişseniz harekete her an hazırlıklı olun. Vitesli motosikletlerde vitesi 1’e takılı ve debriyaj çekili bekleyin. Bu size hareket edeceğiniz zaman ciddi bir zaman kazandıracaktır. Özellikle motosikletiniz yüksekse boşa alıp beklemek sonra yine vitese takmak için her seferinde sağ ayağınızı yere koyma sonra vitesi değiştirme çok ciddi zaman kaybetmenize yol açar.

7- Durma anında motosikleti sola eğin

5. maddede motosikletin gidonunu sağa çevirince gövdesinin sola düşmeye meylettiğini söylemiştim. İster bu yöntemle isterse tam duracakken motosikleti hafifçe sola eğerek durduğunda meyledeceği yönü siz kontrol edebilirsiniz. Normal şartlarda motosiklet durduğunda sol ayağımız yere basar sağ ayağımız ise arka frene basar. Ancak yolun eğimi veya girintisi sebebiyle yolun sağ tarafı sol tarafından yüksekteyse bu kuralı bozarak sağ ayağı yere koymakta sakınca yoktur. Bu şekilde bir yüzeyde sol ayağınızın yer ile olan mesafesi normalden fazla ise daha önce bahsettiğim gibi özellikle yüksek motosikletlerde tehlikeli olabilir.

8- Park şeklinizi planlayın

Motosikletinizi park ederken ön tekerinizin çıkıp gideceğiniz yöne bakması, hareket ettireceğiniz zaman size avantaj sağlayacaktır. Oysa bir duvar veya engel önüne parkediyorsanız ve ön tekeriniz bu engele bakıyorsa, çıkarken motosikletinizi çevirmeniz gerekecektir. Yokuşa parketmeniz gerekiyorsa ön tekerin yokuş yukarıya doğru bakması motosikletinizi düşmeye karşı korur. Bunun sebebi, durduktan sonra motosikletler kendilerini bir miktar salarlar. Bu salınım düz yüzeyde veya yokuş yukarı doğru park edilmişse farkedilmez ancak ön teker yokuş aşağıya bakar şekilde parketmişseniz bu salınım yan sehpanızın kapanarak motosikletinizin düşmesine sebep olabilir.

Motosikletinizi eğer otomatik değilse, her zaman viteste bırakarak parkedin. 1. vites motosikletin el frenidir! Otomatik vitesli motorlarda ise duran motosikletinizi sabitlemek için sistemler bulunur, bu sistem arka fren manetinin çekili kalmasını sağlayan çok basit bir tırnak bile olabilir.

Bu motosikletin sele yüksekliği 83,5cm. Her iki ayağımın parmak ucunu aynı anda yere temas ettirebildiğim için rahatça kullanabiliyorum.
– Bu fotoğraftaki şekilde park ettiğim zaman çıkmadan önce geri manevra yapmam lazım. İnip yanında yürüyerek geri çekebilir veya birinden rica ederek beni hafifçe geri çekmesini isteyebilirim. –

Buradan sonraki maddelerde motosikletinizi modifiye ile alçaltma yöntemlerinden bahsedeceğim.

9- Alçaltma kitleri

alçaltma kitleriAdı alçaltma kiti olsa da asıl işi motosikletin özellikle arka süspansiyon geometrisini değiştirerek sele yüksekliğini düşüren aparatlardır. Motosiklet üreticileri motosikletleri tasarlarken çoğunluğa uyum sağlayabileceği yükseklikte tasarlarlar ancak bu bir çok sürücüye uymayabilir. Alçaltma kiti üreten firmalar, bu alçaltmanın güvenli olduğunu öne sürseler de, motosiklet üreticilerinin orijinal aksesuarları arasında bulunmayan bir parça ise uygulamadan önce çok iyi araştırılması gerekir. Özellikle uygulayacağınız motosikletin bu tip bir alçaltmaya uygun olup olmadığını araştırmadan uygulatmamanızı öneririm.

Bazı yüksek motosikletler süspansiyon ön yükleme ayarını kendi zevkinize göre istediğiniz zaman ayarlayabileceğiniz sistemleri motosiklette sunarlar. Bu sistemler manuel veya elektronik olabilir. Bu ayar en yumuşağa alındığında motosikletin yüksekliğini hatrı sayılır derecede alçaltabilir ancak motosikletin salınımını oldukça artıracağı için güvenliğinizi riske atacak kadar yumuşatmamanızı tavsiye ederim. Yine bu ayarı sertleştirdikçe motosiklete oturduğunuzda sele daha yüksek kalacaktır ancak süspansiyon sertleştikçe sürüş ve viraj hakimiyetiniz kolaylaşır.

10- Alçak sele

Bazı motosiklet modellerinin orijinal aksesuarı olarak ekstra alçak seleleri satılmaktadır. Yine bazı markalar, bazı motosklet modelleri için alçak sele üretmektedir. Alçak selelerin diğer bir adla spor selelerin normal selelere göre alçaklığı avantaj olsa da sert ve rahatsız oluşları ciddi bir dezavantaj olabilir. Özellikle uzun saatler motosiklet üzerinde yol yapacaksanız pek tavsiye edilmezler. Yine de sele yüksekliğini alçaltma alternatifi olarak bir seçenektir.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Yüksek motosiklet ile başa çıkmak," in Kadın ve Motosiklet, Aralık 5, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=408, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yüksek motosiklet ile başa çıkmak