Faydalı Bilgiler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Aysel Hanım hikayesi

Aysel Hanım, aslında ingilizcesi P.O.W.D.E.R. olan bir kısaltmadır (Yazının en sonunda açılımını açıklayacağım). Aklımızda kolayca kalabilmesi için bu şekilde bir kısaltma üretilmiştir. Peki neden aklımızda kalmalıdır bu kısaltma? Aysel Hanım kısaltması aslında, motosikletimizin henüz çalıştırmadan önce yapmamız gereken kontrollerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kontroller 2-3 dakikayı geçmeyecek kadar kısa da olsa günlük yapılmaları çok önemlidir. Dilerseniz harf harf detaylarına göz atalım:

A – Akaryakıt: Motosikletimizin akaryakıtı var mı? Bunu kontrol etmek için gösterge panelindeki ibre yerine de

Hot_Mechanic_8 po kapağını açarak bakmak bizi olabilecek bazı sıkıntılardan kurtarabilir. Örneğin, gösterge veya şamandırada oluşabilecek bir arıza sebebiyle akaryakıtımız var gibi görünüp aslında olmayabilir, veya elektriksel bir arıza sebebiyle göstergemiz boş gösterebilir ancak depomuz dolu olabilir. Yapmamız gereken depo kapağını açarak içine bakmak olsa da bazı motosikletlerde bulunan iç kapak sebebiyle gözle görmemiz mümkün olmayabilir. Bu durumda motosikletin üzerine oturarak sağa sola hafifçe sallayarak gelen sesten yakıt olup olmadığını anlayabiliriz. Yine bazı motosikletlerde, özellikle akaryakıt göstergesi olmayan modellerde bulunan rezerve mandalı konumunu da kontrol etmek faydalı olacaktır. Kontrol ettiğimizde yakıtımız olsa da rezerve konumunda hareket edersek bittiğinde sadece mandalı çevirip yolumuza devam etmek yerine benzinciye dek motosikleti itmek çok da hoş olmayacaktır.

Y – Yağlar: Motosikletimizde çok farklı yağlar bulunmaktadır. Motor yağını kontrol etmek için motosikletimizin kesinlikle henüz çalışmamış ve dik konumda olması gerekir. Bazı modellerde yağ seviye göstergesi bulunsa da birçok modelde bir cam gösterge ile seviyesi görülmektedir. Hidrolik ve fren yağları çoğu zaman seviye göstergeli saydam bir kutu içinde olur. Konumları ön fren için fren maneti üzerinde olabilirken arka fren için arka lastiğe yakın bir konumu olabilir. Her motosiklete göre değişiklik gösteren bu konumları öğrenmek için en doğru yöntem motosikletin kullanma kılavuzuna bakmaktır. Kontrol etmemiz gereken bir başka yağ ise amortisör yağlarıdır. Amortisördeki ince ve kalın kısmın birleştiği yere parmağımızı sürerek kolayca kontrol edebiliriz, elimize yağ bulaşmamalıdır. Bulaşıyorsa, yağ kaçağı vardır ve ciddi bir sorundur. Son olarak eğer motosikletimiz zincirliyse zincirin yağlı olup olmadığını gözümüzle kontrol etmemiz yeterlidir.

S – Su: Motosikletimizin radyatör suyu seviyesini kontrol etmemiz için bu göstergenin konumunu yine motosikletin kitapçığından öğrenebiliriz.

E – Elektrik: Bu kontrolü yapabilmemiz için kontak anahtarını açmamız gerekir. Böylece elektrikli tüm aksamı kontrol edebiliriz. Bu aksam; göstergeler, farlar, sinyaller ve diğer elektrik aksamına bağlı ekipmandır.

L – Lastikler: Lastikler motosiklette yol ile bağlantımızı oluşturan en önemli noktadır. Motosikletimizi çalıştırmadan önce lastiklerde, çizik, delik, yabancı cisimler olup olmadığını gözle kontrol ettikten sonra, eğer varsa bir basınç-ölçerle hava basınçlarını mutlaka kontrol etmeliyiz. Basınç ölçerimiz yoksa en yakın lastikçi veya akaryakıt istasyonuna giderek kontrol edebiliriz. Ututmamamız gerekir ki kullanım kılavuzunda yazan lastik basınç değerleri soğuk lastik için geçerlidir. 2-3km veya 100km farketmeden belli bir yol gittikten sonra bu kontrolü yaparsanız çıkan değerler lastik ısındığı için sizi yanıltacaktır.

H – Hasar kontrol: Motosikletimiz üzerinde dışarıdan görebildiimiz kısımlarda, kırık, çizik, yerinden çıkma, vb bir değişiklik var mı? Akşam kapalı garaja bile parketmiş olsak bu kontrolü mutlaka yapmalıyız. Motosikletimiz hareket ettikten sonra aynanın gevşek olduğunu farketmemiz veya tak tak gelen sesten sinyalimizin kırılmış sallanıyor olduğunu farketmemiz, henüz çalıştırmadan farketmemize göre bize çok fazla zaman kaybettirebilir.

Düzenli, günlük kontrollerimizi yaptığımız sürece motosikletimiz bizi üzmeyecektir.

P.O.W.D.E.R kısaltmasının açılımına bakarsak, yukarıda anlattığımız maddelerle aynı olduğunu görürüz: Petrol (akaryakıt), Oil (yağlar), Water (su), Damage (hasar), Electrics (elektrik), Rubber (lastikler)

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Marşa Basmadan Önce," in Kadın ve Motosiklet, Ekim 16, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=393, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Marşa Basmadan Önce