Çeviriler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Vivian Bales, bugünkü kadın motosikletçilerin önünü açmaya yardım etmiş olağanüstü bir moto-hanımefendidir.

Sadece ilk motosiklet dergisi kapak kızı değil, ayrıca D-serisi Harley Davidson’ıyle birçok kez Ameria’yı baştan başa geçen bir kadındır. İlk motosikletini satınalıp kendi kendine sürmeyi öğrendiğinde sadece 17 yaşındaydı.

1909’da Florida’da doğdu ve Georgia’da büyüdü, sonunda Aralık 2001’de Albany’de hayata gözlerini kapadı. Uzun hayatı boyunca, terzi, dans eğitmeni ve 1926’da ilk motosikletini aldıktan sonra gezgin ve dublör sürücü oldu. İlk motosikleti (350cc’lik tek silindirli) Harley Davidson model B idi. Ancak bir süre sürdükten sonra, daha uzun sürüşler planlamayaya başladı ve 740cc’lik 1929 model yassı kafalı Harley ile değiştirdi.

1929’da 20 yaşında genç bir hanımefendi olduğunda, ilk ülke turu yolculuğuna hazırdı. Vivian Harley Davidson Meraklıları Dergisi’ndeki Hap Jameson’a yolculuk planlarını anlatan bir mektup yazdı. Vivian sadece 158cm boyunda, 43 kiloydu ve kendi motosikletini ayak marşıyla çalıştıramıyordu… ama derginin resmi “Meraklı Kızı” itibarıyla isimlendirildi. Bu Birlşik devletlerdeki tüm Harley Davidson bayilerinin kapılarını benzin, bakım ve hatta konaklama için açtı.

Bales, tek başına bir kadın olarak yolculuğunda Albany’den Georgia’ya, Milwaukee’deki Harley Davidson fabrikasına, Wisconsine 8000km’nin üzerinde mesafeyi sürerek, motosikleti “tüm Birleşik Devletlerin anahtarı” olarak değerlendirdi. O tarihte sadece üç senedir motosiklet sürmekteydi, ama ne fiziksel çelimsizliği ne de genç yaşı onu durdurmaya yetmedi. Dönüş yolculuğu Kanada üzerinden sürerek Manhattan, Kuzey ve güney Carolina ve markası haline gelmiş tamamen beyaz, göğsünde “Meraklı Kız” yazısıyla süslenmiş sürüş kıyafeti üzerindeyken Başkan Herbert Hoover’la buluşmayı içermekteydi.

Motosiklet endüstrisinde gerçek bir öncü olan, Arthur Davidson onu “Georgia Şeftalisi” olarak çağırırdı.

-Orijinal yazı için: http://themotolady.com/vivian-bales-harley-enthusiast-girl/#sthash.DlgN2rOz.dpuf

30.11.2014 – Alicia Mariah Elfving

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Bir Harley Meraklısı: Vivian Bales