Faydalı Bilgiler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Biz kadınlar elimizi pek yağlı, pis işlere bulaştırmak istemeyiz. Bu işleri servis veya yıkamacımız da yapacak olsa, nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir. Böylece motosikletimizi uzun yıllar güven içinde kullanabiliriz. Motosikletlerin zincir bakım yöntemlerini aslında google’da hızlı bir aramayla birçok farklı kaynaktan bulmak mümkün olsa da bir de kadın gözüyle bu konuya değinmek istedim.

Zincir bakımı iki ana başlıktan oluşmaktadır. Bunların ilki zincir temizliği ve ikincisi de zincir yağlamasıdır.

Zincirin ömrü

Ortalama bir motosiklet zincirinin ömrü 30 – 40.000km arasındadır. Ancak hiç bakılmayan, veya kötü bakılan bir zincir daha 10.000km’ye varmadan arıza çıkarabilir veya sürüş esnasında kopabilir. Bunun aksine, çok iyi bakılan bir zincir 50.000km veya daha fazla da gidebilir. Otomatik zincir yağlaması kullanılan zincirlerin 80.000km veya daha fazla gittikleri de görülmektedir.

Zincir bakımı sıklığı

Bir çok farklı kaynak temizleme aralığını 500-700mil arasında vermektedir. Bu aralığın 3000mil olsa da yeterli olacağını söyleyen kaynaklar da mevcuttur. Peki bu durum her ülke her hava ve yol şartı için, ayrıca motosikletin her kullanım tarzı için geçerli midir? Kesinlikle olmamalıdır.

Eğer toprak ağırlıklı kullanıyorsanız bu aralık her kullanım sonrasına bile inebilecekken, tozlu, topraklı kullanılan yollar için sık aralıklarda, temiz çevre ve çoğunlukla tozsuz asfalt için daha uzun aralıklarda olabilir. Agresif bir kullanıcıysanız yine aralığı sıklaştırmak avantajınıza olacaktır.

Türkiye için düşünmemiz gerekirse ortalama bir şehir kullanıcısı için 1000km gibi bir genelleme yapabiliriz. Tabii ki bu rakam kullanıma göre mutlaka değişmelidir.

Zincir yağlama sıklığı ise mantıkta çok da farklı değildir. Toprak, toz, kullanım agresifliği arttıkça aralık yine sıklaşmalıdır. Eğer otomatik yağlama sistemi kullanmıyorsanız Türkiye için 300km’de bir aralıklarda yağlamak doğrudur, kullanım yeri ve tarzına göre azaltılıp artırılabilir.

Motosikletimizi her yıkadıktan sonra zinciri yağlamamız yine faydalı olacaktır. Hava sıcaklığı arttıkça yağın zincirden buharlaşma, erime gibi sebeplerle ayrılması kolaylaşabilir. Yazın yağlama aralığımızı yine tamamen kulanım yeri ve şekline göre değişmekle beraber ortalama 50km daha kısaltmak gerekebilir. Otomatik yağlama sistemlerinin soğuk ve sıcak havalar için yağları farklıdır, Hava sıcaklığına göre depolarındaki yağı değiştirmek doğru olacaktır.

Bakım öncesi hazırlık

-Zincir bakımına başlamadan önce motosikletimizi, arka tekerin hareketine izin veren ama kendisinin sabit durabileceği bir düzeneğe çıkartmak kolaylık sağlayacaktır. Bu düzenekler; orta sehpa veya arka sehpa olabilir.

-Eğer zincir’i kapatan bir kapak mevcutsa bu kapağı sökmek için gerekli tornavidaları temin etmeliyiz.

-Zincir temizliğinde kullanacağımız yumuşak bir fırça, eski bir diş fırçası veya zincir temizleme fırçasını hazır etmeliyiz.

-Zincirmizi temizlerken, zincirden pislikle beraber akacak sıvıları toplamak için bir kap veya bez çevreyi de kirletmememizi sağlayacaktır.

-En son kurulama için de bir bez işimizi kolaylaştıracaktır.

-Zincir temizliğinde kullanacağımız zincir temizleyiciveya gazyağını hazırlamalıyız. Temizlemek için bunlardan başka kimyasallar kullanmak zincir içerisindeki oringlere zarar verebileceği için kullanmamız doğru olmaz. Mazot bu kimyasallar arasında oringlere oldukça az zarar veren bir opsiyon olsa da, mecbur kalmadıkça tercih edilmemelidir.

-Son olarak da yağlama için zincir yağımızı bulundurmalıyız. Otomatik yağlama sistemi olan motorların zincirleri de temizlendikten sonra normal zincir yağı ile yağlanmalıdır.

-Zincire takılarak ince bir hortumla gaz yağı, zincir temizleme sıvısı, vb  uygulamasını kolaylaştıran aparatlar da bu iş işin oldukça faydalı olmaktadırlar.

Zincirin temizlenmesi

-Orta veya yan sehpaya aldığımız motosikletimizi boş vitese geçirerek arka tekerin elle hareketine izin verelim.

-Zincir üzerini kapatan bir kapak varsa bu kapağı sökelim.

-Fırçamız ile zincir temizleme sıvısını zincirin temizleyeceğimiz bölgesine spreyleyelim, gazyağını fırça ile uygulayalım veya temizleme aparatımız varsa zincire yerleştirelim.

Zinciri temizlerken baklaları içeriden ve dışarıdan, ön ve arka kısımlarından temizlememiz gerekir. Tüm zinciri temizleyene dek arka tekeri çevirerek her noktasına ulaşabiliriz.

-Bazı kaynaklar zincir temizliği sonrası zinciri WD-40 ile spreylemenin faydalı olduğunu söylemektedir.

Zincir temizliği bittiği zaman zincirin kurumasını kısa bir süre beklemek faydalı olacaktır. Bir bez parçası ile kurulayarak bu süreyi azaltabiliriz.

Zincirin yağlanması

Aynı temizleme işleminde olduğu gibi orta veya arka sehpa kullanmamız işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Çeşitli markaların sprey veya tüp şeklinde zincir yağları piyasada satılmaktadır.

-Orta veya yan sehpaya aldığımız motosikletimizi boş vitese geçirerek arka tekerin elle hareketine izin verelim.

-Zincir üzerini kapatan bir kapak varsa bu kapağı sökelim veya iç kısmına yağın sprey borusunun uzanabileceği bir aralıktan da zincire ulaşabiliriz.

Zincirin iç kısmından baklaların hem ön hem arka kısmına doğru zincir yağını sıkalım. Yağlama sırasında bir yandan da lastiği çevirmemiz tüm zinciri kolayca yağlamamıza yardım edecektir.

DİKKAT!

-Gazyağı (kerosen) sağlık açısından tehlikeli bir kimyasal olması sebebiyle, kullanırken maske ve eldiven takılması tavsiye edilir.

-Zincir yağlama sırasında yağın lastiğe sıçramamasına özen göstermek gerekir.

-Zincir temizliği veya yağlaması sırasında elimizi zincir veya arka dişliye kaptırıp kendimizi yaralamamaya da ayrıca özen göstermeliyiz.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Zincir Bakımı," in Kadın ve Motosiklet, Temmuz 5, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=234, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Zincir Bakımı