Faydalı Bilgiler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Motosikletlerin bir kısmında bilgisayarlı sistemle anlık veya ortalama yakıt tüketimi hesaplanarak kullanıcıya sunulmaktadır. Nevar ki her motosiklette bu tip bir lüks bulunmamaktadır. Eski motorların, özellikle de chopper/cruiser sınıfysa bir çoğunda benzin göstergesi bile bulunmayabilir.

Aslında ölçüm için motosiklet üzerinde hiçbir bilgisayara veya göstergeye gerek yoktur. Şu adımlarla kolayca bilgiye ulaşılacaktır:

1- Motosikletimizin lastikleri soğukken kontrol edilerek basınçlarının doğru olduğundan emin olalım. Doğru basınç değeri her motosikletin kitapçığında ve neredeyse her motosiklette bulunan bilgi etiketi üzerinde yer almaktadır.

2- Benzincide motosikletimizden inerek depomuzu en tepeye kadar doldurtalım.

3- Tripmetremizi (kilometre sayacı) sıfırlayalım. Eğer tripmetremiz yoksa, odometremizde (toplam km sayacı) yazan km’yi kenara not edelim.

4- Sürüşümüzü yapalım. (Sürüş mesafesi arttıkça sonuç daha doğru çıkacaktır.)

5- Sürüş sonunda aynı benzin istasyonuna giderek mümkünse aynı pompadan bir önceki ile aynı seviye olacak şekilde depomuzu doldurtalım.

6- Harcanmış litre ve tripmetre değerlerini (katedilmiş km) kenara not edelim. Tripmetremiz yoksa bu basit formülle bu değere kolaycaulaşabiliriz.

7- Motosikletimizin 100km’de kaç litre sarfettiğine ulaşmak için, harcadığımız litre değeri ve katettiğimiz km değerlerini bu formüle yerleştirerek sonuca kolayca ulaşabiliriz.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Motosikletin Yakıt Sarfiyatı Nasıl Ölçülür?," in Kadın ve Motosiklet, Mayıs 15, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=216, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Motosikletin Yakıt Sarfiyatı Nasıl Ölçülür?