Yazılar

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Eldiven

Motosiklet ekipmanı satan her mağazada bir duvarı kaplayacak kadar çeşitli ve birbirinden farklı özelliklerde eldivenlere rastlamak mümkündür. Eldivenler de diğer tüm ekipman gibi ilk önce yazlık ve kışlık olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kışlık eldivenler öncelikli olarak rüzgar, yağmur ve soğuktan koruma amaçlı üretilmektedirler. Daha önce hiç motosiklet eldiveni kullanmamış kişilere bu tip pofuduk bir eldivenle nasıl motosiklet kullanılabileceği sorusunu çağrıştırsalar da gereklilikleri tartışılmazdır. En iyi kışlık eldiven bile uzun süreli yağmurlu hava sürüşlerinde ve 0⁰C ‘nin altındaki havada yeterli gelmeyebilir. Eğer bu şartlar altında sıkça motosiklet kullanıyorsak, motosiklete takılabilecek bir elcik koruma karşıdan gelen rüzgarı keseceği için, eldivenin işlevini görmesine büyük katkıda bulunacaktır.

Yazlık eldivenler ise kışlık eldivenlerin tam tersine, içlerine bolca hava alabilmelerine olanak sağlayacak şekilde üretilmektedirler. Tahmin edilenin aksine yazın sıcak havalarda rüzgar serinletici etki yerine saç kurutma makinesi gibi sıcak ve hatta yakıcı esebilir. Yine eldivenlere gelecek havanın çok ısınmasını engellemek amacıyla elcik koruma etkili olacaktır.

Güvenlik ve koruma açısından bakarsak, Mevsim ve hava sıcaklığı ne olursa olsun, gideceğimiz mesafe ister uzun ister kısa olsun, motosikletimizin cinsi ne olursa olsun, aynı kask kullanımı gibi eldiven kullanımı da olmazsa olmazdır. İnsan refleks olarak bir düşme anında ellerini yere koyma ihtiyacı hisseder ve yere ilk temas eden uzvumuz genelde ellerimizdir. Öte yandan ellerimiz, gündelik hayatımızdaki kişisel bakımımızdan tutun işimize dek her konuda hayatımızı idare etmemizde temel rol oynayan bir araç uzvumuzdur. Bu kadar önemli bir uzvu korumak ise korumaları olmayan eldivenlerle mümkün olmayacaktır.

Resimde de görüldüğü gibi motosiklet eldivenlerinde elin yumruk kısmındaki kemikleri üzerinde (1), parmak eklemleri üzerinde (2), elin yan kısmında (3) ve el ayasını çevreleyen kısımlarda (4) mutlaka koruma bulunması gerekmektedir. Bu alanlar, bir düşme anında ilk temasta bulunacak noktalardır. Motosiklet eldivenlerinde, ister yazlık, ister kışlık olsunlar, ister kısa isterse uzun olsunlar mutlaka olması gereken bir koruma alanı da bilek kilididir. Genelde bu kilidi basit ama kolayca açılmayacak velcro yani cırt cırt banttan üretirler. Bu kilit eldivenin elimizden çıkmasını önleme amaçlıdır.

Eldivenler de yine deri veya tekstil ürünlerden üretilmektedirler. Mevsim ne olursa olsun eldivenin deri olması koruma kapasitesini yüksek derecede artırırken, bazı markaların tekstil ürünleri de kevlar, veya su geçirmeyen ama hava alan teknolojiler kullanarak en az deri kadar güvenlik sunabilmektedirler. Bazı eldivenler aya kısmını deri, üst kısımları tekstil olarak üreterek her iki malzemenin avantajını kullanmaktadırlar.

Eldivenlerin elimize uygunluğuna karar verirken mutlaka deneyerek alınması gerekir. Parmakların birlikte rahat açılıp kapanması önemlidir. Karar vermeden önce eldiven elinizdeyken debriyaj ve fren kavramasını kontrol etmeniz iyi bir kontrol olabilir. Parmak uçları eldivenin tam uç kısmına temas etmemelidir. Çok az bir boşluk olması elin hareketi anında rahatlık sağlayacaktır. Deneme sırasında dikişleri veya herhangi bir noktası elinizi rahatsız ediyorsa, o eldiven size uygun değildir.

Özellikle biz kadınların el anatomisi erkeklerden daha küçük ve ince olduğu için, ve motosiklet sürücüleri arasında azınlığı oluşturduğumuzdan uygun eldiven bulmak biraz daha fazla araştırma ve farklı marka ve modelleri deneme gerektirebilir.

Çizme

Motosiklet kazalarında en kolay hasar alan uzuv ayak bilekleridir. Her motosiklet sürücüsünün kendisi veya en az bir arkadaşı motosiklet kazasında bileğini kırmıştır demek çok da yanlış olmaz. Bu kırıkların en önemli sebebi ise doğru ekipman kullanılmamasıdır. Koruyucu motosiklet ekipmanı, ayakkabı veya bot değil, sadece çizmedir.

Aynı eldivenler gibi çizmeler de yazlık ve kışlık olarak üretilirler. Kışlıklar su ve soğuk geçirmemek için tasarlanırken yazlık oranlar ise ayağın çizme içinde ferah kalması için tasarlanmaktadır.

Güvenlik ve koruma açısından eldivenler gibi çizmelerin de belli noktalarda korumaları olması önemlidir. Bu noktalar çizmenin burnu (1), topuğu (2), sağ ve sol bilek eklemlerine denk gelen bölge (3) ve son olarak kaval kemiği korumasıdır(4).

Cinsiyet farketmeksizin bazı motosiklet çizmeleri topuklu bazıları topuksuz olabilmektedir. Topuksuz bir çizme ile vites ve frene daha basit bir hareketle uzanmak daha kolay olsa da topuk tamamen kişisel bir tercihtir. Malesef bayanlar için üretilmiş bazı motosiklet çizmeleri yüksek topuklu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tip çizmeler motorun modeline göre çok rahatsız olabilecekleri gibi egzosta temas ederek topuklarının erimesi de olasıdır.

Güvenlik ve koruma açısından enduro – cross eldiven ve çizmeleri daha yoğun korumalı ve özellikle ayak bileği gibi eklemlerin hareketini minimumda tutmak üzere tasarlanmışlardır. Yol için tasarlanmış ekipman toprakta yeterli korumayı sağlamayacakken, toprak için tasarlanmış ekipman, yol sürüşlerinde çok iyi bir koruma sunsa da, çok konforlu olmayacaktır.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Ekipman Rehberi 3 – Uzuv Koruması," in Kadın ve Motosiklet, Mayıs 12, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=195, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ekipman Rehberi 3 – Uzuv Koruması