Yazılar

Fotoğraf referans: www.motoress.com
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Konsept çok daha öncesinden fikir olarak varolsa da ilk kez 2007’de Kanada’da resmiyet kazanmıştır. Kanadalı Motoress dergisinin de desteğiyle önce Kanada içinde ulusal bir kampanya iken daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne ve oradan da Avrupaya sıçrayarak, binlerce motorsiklet tutkunu kadını kucaklamıştır.

Yıllar içerisinde kadın motosiklet kullanıcılarının da sayıca artmasıyla bu etkinlik de kadın sürücülerin birbirleriyle kaynaşmaları ve motosiklet kullanmanın keyfine varmalarına vesile olan bir platform oluşturmaktadır.

Her sene Mayıs ayının ilk cumartesi günü gerçekleşen etkinlikte, konsept olarak kampanyanın hedefi kadınların SADECE SÜRmesi de olsa. Erkek egemen motosiklet dünyasında kadınların da varlığını ortaya çıkarmak adına çok başarılı bir girişimdir.

Türkiye’de birçok motosiklet kulübü bu gün için etkinlikler düzenlemektedir. Ancak etkinlik işe, arkadaşlarla buluşmaya, şehir dışında geziye, bir alışveriş merkezine bile olsa bu günde motosiklet sürülmesi temeline dayanmaktadır.

Fotoğraf referans: www.motoress.com

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Uluslararası Dünya Kadınlar Sürüş Günü," in Kadın ve Motosiklet, Nisan 20, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=184, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Uluslararası Dünya Kadınlar Sürüş Günü