Yazılar

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Kask ile kafa ve beynimizi koruduktan sonra en önemli alan olan vücut ve uzuvlarımızı korumamız gerekmektedir. İlk olarak, olası kazalarda yaralanmaya en müsait bölgeler olan kol ve bacaklarımızı, göğüs ve sırtımızı korumak için kulanabileceğimiz farklı tipteki genel ekipmanları isterseniz tek tek inceleyelim:

Tulum

Vücudumuza üst ve alt bedene ayrı ayrı ceket ve pantolon veya tek parça tulum giymek eğer profesyonel yarışçı değilseniz tercih meselesidir. Tek parça tulumlar sizi kaza anındaki darbelerden, hava şartlarına herşeye karşı en iyi koruyan ekipmandır. Nevar ki, gündelik kullanımda her türlü ihtiyacınız söz konusu olduğunda, pek de uygun oldukları söylenemez. Üstelik tulumlar en çok pistlerde kullanıldıkları için genelde sadece deriden üretilmektedirler. Bu da her hava koşulunda kullanımlarını oldukça güç hale getirir.

Üreticiler tulumların kullanım problemini, takım ceket-pantolon üretimi yaparak ortadan kaldırmışlardır. Takım alınan ceket ve pantolonların bir çoğunda bel kısmında bulunan bir fermuar bağlantısı ile, aynı tulum gibi bel kısmı korunmaktadır. Yine de takım ekipmanlar tek tek almaya oranla daha yüksek maliyetli olabilmelerinin yanısıra, alt bedeni size olan bir takım modelinin hiçbir üst bedeni size uymayabilir. Bunun tersi durum da mümkündür. Özellikle biz kadınların göğüs bedenleri farklılığı sebebiyle sıkça bu problem karşımıza çıkmaktadır.

Deri mi tekstil mi?

Ceket ve pantolonlara geçmeden önce, motosiklet giyimi teknolojisindeki iki ana materyale kısaca göz atalım. Deri motosiklet giysileri hoş görünmelerinin yanısıra en yüksek korumaya sahip malzemedir diyebiliriz. Bunun sebebi tekstillerin daha az koruma sağlaması değildir. Deri giysilerin özellikle de yarışlarda ana malzeme olarak tercih edilmesinin tek sebebi, tekstil giysilerde herhangi bir dikişin açılması sonrasında giysiyi değiştirmeniz gerekirken deriyi kullanmaya devam edebilmenizin mümkün olmasıdır. Deri kıyafetler güçlendirilmiş ikinci deriniz gibi davrandıklarından oldukça kullanışlı görünebilirler. Nevar ki, yazın aşırı sıcak tutmaları sebebiyle terlettikleri için , ve yine kışın tekstil ürünlere göre daha az ısıtma sağladıklarından çok da kullanışlı değillerdir. Üstelik ıslandıklarında ıslak kalmaya meyilli olmaları yağmurluk kullanımını zorunlu bırakmaktadır.

Tekstil motosiklet giysileri ise günümüzde inanılmaz teknolojilerle karşımıza çıkmaktadır. Bunlar bize, hem nefes alırken hem su geçirmezlik sağlamalarından tutun, kevlar sayesinde üstün koruma sağlamaya dek, kışın -30dereceye varan soğuklara karşı korumadan tutun, yazın püfür püfür hissetmenizi sağlayan çeşitlerdir. Tekstil ekipmanlar çoğu zaman içlerinde, hava şartlarına göre takılıp çıkarılabilir içlikler ve veya rüzgar kesicilerle gelmektedir. Bazısı oldukça başarılı havalandırma kanalları sayesinde hem yaz hem de kışın oldukça yüksek konfor sunabilmektedir. Deri ile kıyaslandıklarında tek dezavantajları, dikişleri bir kez açıldığında tamir olmaması ve ürünün tüm koruma özelliğini yitirmesidir.

Ceket

Motosiklet ceketleri yazlık, kışlık ve 4 mevsim olarak 3 ana grupta incelebilir. Yazlık ceketler çoğunlukla file denen malzeme ile vücudunuza rüzgarın temasını sağlayarak sizi serin tutarlar. Çoğunda ek bir içlik bulunmazken, bazılarında rüzgar kesici içliğe rastlanmaktadır. Kışlık ceketler ise soğuğa karşı içlik bulundurmalarının yanısıra çoğu yağmur geçirmeyen malzemeden üretilmektedir. 4 mevsim ceketler ise hem bir çok fermuarlı bölme ile donatıldıklarından yazın rüzgar girişine izin verirler hem de içlikleri sayesinde kışın ısıtma sağlayıp, yağmura da dayanıklı malzemeden üretilmektedirler.

4 mevsim ve kışlık ceketler uzun veya kısa olarak tasarlanmış olabilirler. Eğer motosikletiniz uzun ceket kullanmak için müsait değilse ve kısa ceket kullanacaksanız mutlaka bellik kullanarak belinizi özellikle rüzgara karşı korumanız tavsiye edilir.

İhtiyacınız olan ceket tipine karar vermeden önce dikat edilmesi gereken en önemli kısım ceketlerdeki korumalardır. Malesef piyasada satılan birçok cekette, özellikle kadınlar için üretilen modellerde sadece omuz ve dirsek koruması bulunmaktadır. Ayrıca, sırt ve göğüs koruması bulunan birçok ceketin bu korumaları da sadece yumuşak sünger olabilmektedir.

Bu konu hakkında bilmemiz gereken; tüm motosiklet ceketleri özellikle sırt koruması yerleştirmek için alanlara sahiptir. Eğer sünger koruma mevcutsa bu korumaları, koruma oranı daha yüksek olan alternatifleriyle değiştirebiliriz. Hem sünger hem de bu tip bir korumayı aynı anda ceket içine yerleştirmeye çalışmak genelde ceketin aşırı gerilmesiyle sonuçlanacaktır. Yüksek koruma veya sünger koruma sırtlık kullanımı tamamen kişisel tercih de olsa koruma olmayan ceket kullanımı tavsiye edilmez. Yine bazı markalar göğüs koruma için alanlara sahipken bu alanlara uygun farklı korumaları da önerebilirken çoğu cekette bu alanlar yer almaz. Göğüs, olası bir kazada kolayca darbe alabilecek bir bölgede olmadığından koruma önceliği kişisel tercihe bırakılmıştır.

Açık Koruma

Özellikle cross motosiklet kullanıcıları için tasarlanmış “body armor” ismiyle de bilinen açık korumaların ana amacı kullanıcılarına hareket esnekliği kazandırmaktır. Diğer tüm motosikletlerin aksine toprakta motosiklet kullanmak aşırı efor gerektirmesinin yanısıra vücudun oldukça fazla hareket etmesini gerektirmektedir. Bu sebeple üretilen açık korumalar genelde birbirine bağlı omuz, dirsek ve kol, göğüs ve sırt korumalarından oluşmaktadır. Mevsime göre giysi altına veya üstüne giyilebilirler.

Pantolon-Dizlik

Üst vücuttan sonra alt vücut korumalarına da bir göz atalım. Pantolon ve dizlik kullanımını birbirinden ayıran en temel nokta kalça kemiği korumalarıdır. Motosiklet pantolonlarının tamamında kalça koruması yerleştirmek için alan bulunsa da özellikle yine biz kadınlar için tasarlanmış modellerin çoğunda malesef bu korumalar olmayabilmektedir. Motosiklet pantolonu seçerken kalça koruması olmasına dikkat etmemiz eğer beğendiğimiz modelde bu koruma yoksa ayrıca alıp yerleştirmemiz önemlidir. Malesef görsel olarak bu korumalar kalçaları olduğundan geniş gösterebilir. Yine de geniş görünüm en hafif kalça kırığından çok daha iyidir.

Pantolonlarda diz korumaları bazen sadece diz çevresinde bazense kaval kemiğini koruyacak şekilde tasarlanır. Olası bir kazada ilk temas genelde dizde meydana gelmektedir. Kaval kemiği koruması tamamen kişisel tercihe bırakılmıştır.

Motosiklet pantolonları deri veya diz çevresi ve tüm kalça çevresinde kevlar içeren tekstilden üretilmektedir. Tekstil pantolonları yazlık fileli veya kışlık su ve rüzgara karşı dayanıklı malzemeden bulabilirken yine kot pantolonlarda hem yazlık hem de kışlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok motosiklet pantolonu çıkartılabilir içlik opsiyonu sunmaktadır.

Dizliklere geldiğimizde gerek fermuarlı gerekse velcro yani cırtcırtlı dizliklere rastlamaktayız. Dizlikler pantolonun içi veya dışına giyilebiir şekilde tasarlanmaktadırlar. Pantolon içine giyildiklerinde en büyük problemleri olan, olası kaza anında dönme problemi ciddi şekilde azalmaktadır, nevar ki her modeli pantolon içine giymek mümkün olmamaktadır. Tek olarak kalça koruması üretilmediğinden, eğer tercihimiz dizlik kullanmak ise kalçalarımızın korunmayacağını aklımıza yazmamız gerekir.

Başta kol bacak gibi hayatımızı sürdürmeye yarayan uzuvlarımızı olmak üzere tüm vücudumuzu hem olası kazalarda yaralanmalara karşı hem de hava ve yol koşullarına karşı korumamız motosiklet kulanmada çok önemli bir gereksinimdir. Bu korumaları bir otomobilin kaportası gibi düşünerek kıyasladığımızda önemi çok daha belirginleşecektir.

Tüm ürünlerde olduğu gibi motosiklet ekipmanlarında da standardizasyon bulunmaktadır. Seçimimizi elbette kendi stilimize göre yapmamız en doğalıdır. Ancak kullandığımız ekipmanın korumalarında koruma standardını belirten CE onay damgası olup olmadığını kontrol etmemiz kendi yararımıza olacaktır.

Bu makale için referans bilgisi: D.Akman, "Ekipman Rehberi 2 – Vücut Koruması," in Kadın ve Motosiklet, Nisan 12, 2015, http://kadinvemotosiklet.com/?p=166, son görüntüleme: Mayıs 23, 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ekipman Rehberi 2 – Vücut Koruması